Biała Niedziela w „Inhalatorium"

 „Uzdrowisko Szczawnica” S.A.  i Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie ,Delegatura w Nowym Targu po raz szósty gościli mieszkańców Szczawnicy i przybyłych kuracjuszy  w Budynku Inhalatorium  na Białej Niedzieli , która w tym roku odbyła się po hasłem: „Spotkanie u Życiodajnych Źródeł”

Życiodajne wody, to wody lecznicze co oznacza, że są to nie tylko wody mineralne, ale ich skład, stabilność, czystość bakteriologiczna oraz działanie na ludzki organizm zostały dokładnie zbadane i potwierdzone przez Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska w Katowicach i zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia.

Wody szczawnickie określane są jako szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe. Różnią się między sobą wydajnością, mineralizacją i składem chemicznym. Stosowane są do kuracji pitnej, czyli krenoterapii jak i do inhalacji, kąpieli i wziewań. Wody lecznicze są podstawą lecznictwa uzdrowiskowego w Szczawnicy .

Piękny i słoneczny dzień  sprawił,  iż wody lecznicze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Goście pytali o ich wskazania oraz cechy charakterystyczne. Największym powodzeniem wśród dorosłych cieszyła się woda „Józef” zawierająca ponad 11 tys. składników mineralnych na 1 litr. Dzieci wolały „Helenę” bo jest miej słona. „Helena” wskazana jest głównie w leczeniu i profilaktyce chorób dróg oddechowych. Wspomaga też leczenie otyłości i osteoporozy.  

W tym dniu  osoby zainteresowane skorzystały z bezpłatnych konsultacji lekarzy specjalistów: kardiologów, ortopedy, reumatologa, otolaryngologa i alergologa. Z konsultacji skorzystało 210 osób, w tym: u kardiologów 100 osób,  u reumatologa 30 osób, u ortopedy 30 osób, u laryngologa 50 osób, u alergologa 30 osób.  Przeprowadzano także badania spirometryczne i pomiar ciśnienia tętniczego. 40 Pań w wieku 50- 69 lat  poddało się badaniu  mammograficznemu i skorzystało z programu profilaktyki raka piersi.

W Inhalatorium wydano łącznie 340 zabiegów takich jak: inhalacja celkowa, bulling ćwiczenia z odciążeniem, masaż suchy,  masaż wirowy rąk i nóg, kąpiel ozonowa mineralna.

Można było dowiedzieć się o właściwościach leczniczych wód szczawnickich, a także delektować się ich smakiem, zapytać lekarzy kardiologów jak zapobiegać chorobom układu krążenia. O sercu, profilaktyce chorób układu krążenia oraz o tym jak żyć po zawale mówili   kardiolodzy  z Centrum Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii z Nowego Targu oraz ze Szpitala w Nowym Targu. Do pobrania były materiały informacyjne. Można też było zapoznać się z problematyką niedosłuchu .

Dużym zainteresowaniem cieszył się również Zintegrowany Informator Pacjenta – ogólnopolski serwis internetowego, w którym po zarejestrowaniu się można znaleźć swoją historię leczenia od roku 2008, a także wiele przydatnych informacji, w szczególności: wykaz placówek, które mają umowę z NFZ, czy informacje, na jakim etapie jest nasz wniosek o leczenie sanatoryjne. Wydano 36 loginów i haseł dostępu do systemu ZIP.

Białą Niedzielę w Szczawnicy zakończył  występ zespołu  „ Białopotocanie” który odbył się w muszli koncertowej w Parku Górnym. Delektowano się muzyką góralską w ramach koncertów letnich  organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy Szczawnica.

Zainteresowanie akcją z roku na rok jest co raz większe, a korzystający z niej sugerowali organizowanie częściej Białych Niedziel w Szczawnicy.

Organizatorzy dziękują wszystkim wykonującym pracę na rzecz społeczności lokalnej i nie tylko, bo przecież mogli odpoczywać w ten piękny, słoneczny dzień i spędzać czas z rodzinami, a nie pracować z wielkim oddaniem i uśmiechem .

Do zobaczenia na następnej Białej Niedzieli.

Fotogaleria: