Leczenie uzdrowiskowe - NFZ

Informacje o formalnościach związanych z uzyskaniem skierowania na leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ.

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, posiadający kontrakt z oddziałem NFZ lub zatrudniony w placówce posiadającej taki kontrakt.

Przedsiębiorstwo „Uzdrowisko Szczawnica„ S.A w ramach umowy z NFZ oferuje:

W każdej chwili możecie Państwo korzystając z przeglądarki skierowań na leczenie sanatoryjne sprawdzić status swojego skierowania klikając tutaj

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe , które odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, posiadający kontrakt z oddziałem NFZ lub zatrudniony w placówce posiadającej taki kontrakt.

Druki do skierowań na leczenie uzdrowiskowe posiadają lekarze i placówki zdrowia. Skierowania na leczenie uzdrowiskowe winien wysłać do odpowiedniego oddziału NFZ lekarz.

O miejscu leczenia uzdrowiskowego decyduje lekarz – konsultant specjalista balneologii lub rehabilitacji medycznej w oparciu o dane na temat zdrowia zawarte w skierowaniu. Wybór miejsca leczenia uzdrowiskowego uzależniony jest od schorzenia i wyznaczony w Uzdrowisku o odpowiednim profilu leczenia.

Na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci samodzielni zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych.

W przypadku podjęcia decyzji o rezygnacji z leczenia uzdrowiskowego w miejscu i terminie wyznaczonym przez oddział NFZ, pacjent powinien niezwłoczne odesłać do NFZ skierowanie na leczenie uzdrowiskowe.
Zgoda na skrócenie turnusu udzielana jest wyłącznie w przypadku choroby uniemożliwiającej dalsze leczenie lub w sytuacjach losowych (ciężka nagła choroba lub śmierć bliskiej osoby).

Uzdrowisko zapewnia:

 • zakwaterowanie
 • wyżywienie: śniadania, obiady, kolacje
 • opiekę lekarsko-pielęgniarską
 • trzy badania lekarskie w ciągu całego pobytu
 • nie mniej niż 3 zabiegi fizykalne dziennie przez 6 dni zabiegowych, ukierunkowane na schorzenie będące podstawą skierowania ubezpieczonego do Uzdrowiska , uzależnione od wskazań i przeciw wskazań lekarza
  w tym:
  • zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych
  • dodatkowe zabiegi fizjoterapeutyczne
  • regularną weryfikację leczenia balneologicznego i farmakologicznego itp. zgodnie z wymogami określonymi przez NFZ

Zasady pobytu:

 • pobyt w sanatorium rozpoczyna się o godz 14.00 w dniu oznaczonym na skierowaniu, a kończy się o godz 12.00 ostatniego dnia turnusu (zgodnie z rozporządzeniem Ministra zdrowia z dnia 28.08.2009)
 • w uzasadnionych przypadkach pobyt kuracjusza może rozpocząć się dzień wcześniej i zakończyć dzień później po wniesieniu dodatkowej opłaty za nocleg i wyżywienie
 • nie prowadzimy rezerwacji pokoi - są one przydzielane kuracjuszom na miejscu, nie zapewniamy małżeństwom zakwaterowania w tym samym pokoju, aczkolwiek staramy się aby takie sytuacje się nie zdarzały.
 • wykupienie dodatkowych zabiegów przez osobę przebywającą na leczeniu sanatoryjnym finansowanym przez NFZ wiąże się z koniecznością wizyty u naszego lekarza, celem weryfikacji czy nie ma żadnych przeciw wskazań medycznych w odniesieniu do już zaordynowanych zabiegów

Szczegółowe informacje można otrzymać także w Biurze Usług:

+48 (18) 540 04 38
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.