Alergia i przyczyny rozwoju

Alergia oznacza z greckiego „inną reakcję". Alergia to reakcja nadwrażliwości, której dochodzi do nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik.

Większość ludzi ma co najmniej jedną reakcję alergiczną w ciągu swojego życia. Występowanie alergii stale się zwiększa. Obecnie na choroby alergiczne cierpi połowa Polaków, rośnie liczba chorych na astmę (w Polsce może chorować nawet 4 mln osób). Zwiększa się też liczba substancji wywołujących alergię, liczba znanych alergenów to już kilkadziesiąt tysięcy substancji.

Przyczyny rozwoju alergii nie są do końca jasne. W powstanie i rozwoju chorób alergicznych bierze się pod uwagę:

  • tło genetyczne – od 40% do 80% chorych dziedziczy skłonność do chorób alergicznych (atopię), jeżeli oboje rodzice mają alergię, dziecko najprawdopodobniej będzie alergikiem (prawdopodobieństwo ponad 60%).
  • styl życia – nadmierna czystość eliminuje kontakt z czynnikami, z którymi wcześniej mieliśmy codziennie do czynienia, a gdy do tego kontaktu już dojdzie rozwijają się reakcje alergiczne. Tłumaczy to rosnącą liczbę alergii w krajach rozwiniętych.
  • czynniki środowiskowe – tworzywa sztuczne, pokarmy otrzymywane z wykorzystaniem czynników chemicznych, dym papierosowy, spalin i pyły. Ponadto zmiany klimatyczne wywołują zmiany w sezonie pylenia roślin, co nasila objawy u osób uczulonych na pyłki.