Mapa Parku Górnego

Zapoznaj się z planem Parku Górnego - serca Uzdrowiska Szczawnica.

Czytaj więcej

Położenie i klimat

Szczawnica to jedno z najpiękniejszych i najstarszych uzdrowisk w Polsce. Jest malowniczo położona w dolinie Grajcarka, pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim zaledwie 110 km od Krakowa jest - bez wątpienia - jednym z najpiękniejszych miejsc regionu.

Czytaj więcej

Historia Uzdrowiska

Nazwa miejscowości pochodzi od kwaśnych wód zwanych przez górali "szczawami". Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z początku XVI wieku. Do końca XVIII wieku Szczawnica była jednak częścią Starostwa Czorsztyńskiego. W 1839 roku Józef Stefan Szalay przejął zarząd nad dobrami w Szczawnicy i od tego czasu datuje się rozwój zdrojowiska.

Czytaj więcej

Atrakcje turystyczne

Szczawnica o każdej porze roku oferuje odwiedzającym ją turystom i kuracjuszom szereg atrakcji. Zimą jest to idealne miejsce dla pasjonatów białego szaleństwa. Latem, wiosną i jesienią Szczawnica zaprasza amatorów wycieczek górskich, miłośników spływów kajakowych oraz wszystkich szukających bliskiego kontaktu z naturą. Wypoczywając w Szczawnicy można skorzystać także licznych atrakcji kulturalnych i artystycznych. Szczawnica słynie także z wyśmienitych potraw opartych na regionalnych recepturach a lokalne sery i miody zachwycają bogactwem smaków. Tradycyjne karczmy i restauracje z lokalnymi przysmakami przyciągają największych smakoszy.

Czytaj więcej