Diagnostyka alergologiczna

Wywiad lekarski pozwala pozyskać informacje na temat dotychczasowych objawów w kontakcie z podejrzanym alergenem, częstotliwości i dolegliwości objawów, ewentualnych innych chorób towarzyszących oraz występowania chorób alergicznych wśród rodziny. Następnie, w zależności od potrzeby, pacjent kierowany jest na dalsze badania diagnostyczne.

Testy skórne, czyli wystandaryzowane badanie reaktywności skóry na alergeny są wstępną i najpopularniejszą metodą rozpoznania alergii. Wskazaniem do wykonania testów punktowych jest uzasadnione podejrzenie, że tłem zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości jest alergia IgE-zależna. Przeprowadza je się poprzez nałożenie na skórę osoby badanej roztworu zawierającego odpowiednie alergeny (inhalacyjne bądź pokarmowe). Po nakłuciu skóry pacjenta roztwór wchodzi w reakcję z tkankami organizmu. Efekt w postaci bąbla pozwala podejrzewać alergię. Wyniki odczytuje się po 20 minutach. Istnienie bąbla o średnicy powyżej 3 mm oznacza obecność przeciwciał swoistych dla danego alergenu. Testy skórne są szczególnie przydatne przy badaniu uczuleń na alergeny wziewne, stosowane są także w przypadku podejrzenia alergii pokarmowej. Łatwość i bezpieczeństwo wykonania sprawiają, że punktowe testy skórne są badaniem referencyjnym w diagnostyce alergii. W naszej poradni korzystamy z zestawów firmy Allergopharma.

Badanie krwi chorego na obecność przeciwciał IgE (wartość całkowita i specyficzna dla określonych alergenów) jest innym badaniem pozwalającym na wykrycie alergii. Podwyższone stężenie IgE stanowi podejrzenie alergii u danej osoby. Zwykle występuje związek między objawami chorobowymi, dodatnimi wynikami testów skórnych i obecnością specyficznych dla danego alergenu przeciwciał IgE we krwi.

Testy płatkowe to metoda pozwalająca na identyfikację substancji wywołujących kontaktowe zapalenie skóry. Badanie polega na przyłożeniu do pleców płatków nasączonych roztworem alergenu. Wyniki odczytuje się po 48 i 72 godzinach.

Pikflometria polega na wydychaniu strumienia powietrza w specjalny ustnik podłączony do aparatu mierzącego. Badanie pozwala ocenić tzw. szczytowy przepływ wydechowy w odniesieniu do wartości maksymalnej dla osoby badanej.

Badanie spirometryczne albo spirometria pomaga w rozpoznaniu astmy. Polega ono na wykonywaniu pomiarów prędkości i objętości wdychanego i wydychanego powietrza w drogach oddechowych. W astmie dochodzi zazwyczaj do zmniejszenia ilości powietrza wydychanego z maksymalnym natężeniem w ciągu pierwszej sekundy wydechu (FEV1). Po podaniu leków rozszerzających oskrzela (tzw. próba rozkurczowa) wartość ta ulega poprawie. W naszej poradni korzystamy z wysokiej klasy sprzętu Lungtest 1000 firmy MES.

Diety eliminacyjne stosuje się w przypadku podejrzenia alergii pokarmowej w celu wykrycia substancji uczulającej. Polegają one na wykluczaniu z diety po kolei potraw podejrzanych o wywoływanie alergii. Brak reakcji alergicznej po usunięciu z diety danego pokarmu, świadczy o alergicznym wpływie tego pokarmu na chorego. U małych dzieci szczególnie częste jest uczulenie na białko mleka krowiego. U dorosłych w populacji europejskiej na pierwsze miejsce wysuwa się orzech laskowy.