Atrakcje turystyczne

Szczawnica o każdej porze roku oferuje odwiedzającym ją turystom i kuracjuszom szereg atrakcji. Zimą jest to idealne miejsce dla pasjonatów białego szaleństwa. Latem, wiosną i jesienią Szczawnica zaprasza amatorów wycieczek górskich, miłośników spływów kajakowych oraz wszystkich szukających bliskiego kontaktu z naturą. Wypoczywając w Szczawnicy można skorzystać także licznych atrakcji kulturalnych i artystycznych. Szczawnica słynie także z wyśmienitych potraw opartych na regionalnych recepturach a lokalne sery i miody zachwycają bogactwem smaków. Tradycyjne karczmy i restauracje z lokalnymi przysmakami przyciągają największych smakoszy.

Wyciąg na Palenicę

Wielką popularnością cieszy się kolejka krzesełkowa, prowadząca na Palenicę, skąd rozpościera się widok na wspaniałą panoramę Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego i całej Szczawnicy. Obok, na sąsiedniej Szafranówce zbudowano czynną w lecie 700 metrową rynnę grawitacyjną, atrakcyjną zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Szlaki piesze, rowerowe i konne

Szczawnica to prawdziwy raj dla miłośników górskich wycieczek i bliskiego kontaktu z naturą. Tutaj zaczynają się liczne szlaki piesze, rowerowe i konne, prowadzące na najwyższe szczyty Pienin i Gorców oraz do rezerwatów przyrody: Wąwozu Homole, Wysokich Skałek, a także do rezerwatu Białej Wody, który obfituje w malownicze skałki i progi skalne, które tworzą liczne przełomy i wodospady. Dla pasjonatów konnych przejażdżek Stadnina Rajd oferuje konne rajdy i wycieczki, w czasie których można podziwiać piękno rezerwatu przyrody.

Trasy narciarskie

Zimą Szczawnica to wymarzone miejsce dla amatorów białego szaleństwa.Kilka tras narciarskich i panujące na nich doskonałe warunki śniegowe dają możliwość uprawiania zarówno narciarstwa zjazdowego, jak i biegowego oraz snowboardu.Dzięki specyficznemu mikroklimatowi oraz naśnieżaniu pełnia sezonu narciarskiego trwa tutaj aż cztery miesiące. Poza tym to idealne miejsce do przejażdżek skuterem śnieżnym czy kuligów.

Sporty wodne

Miłośnicy sportów wodnych, dzięki wartkiemu nurtowi Dunajca, mogą sprawdzić swoje umiejętności, wypożyczając kajak i pokonując tor slalomowy wiodący wzdłuż trasy spływu.